New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)

[ Basın ]

Türkiye’nin ilk Uluslararası Hip Hop Kültürü buluşması
Free Flow Festival, 30 Eylül’de İstanbul’da !..

Free Flow Festival’de Hip Hop müziğinin önde gelen Türk ve Amerikalı isimleri sahne alacak: Big Daddy Kane, MC Lyte, Ghostface Killah, Malik Yusef, Killah Priest, Ege Çubukçu, Sayedar, Önder Şahin, Tahribad-ı İsyan ve  Ethnique Punch.

İstanbul – Hip Hop müziğin dünyaca ünlü ustaları ile Türkiye’deki temsilcileri ve Hip Hop severler, 30 Eylül 2017’de İstanbul KüçükÇiftlik Park’ta olacaklar. Türkiye’nin ilk Uluslararası Hip Hop Kültürü buluşması Free Flow Fest’de,  iyi müziğin kaliteli temsilcilerine Break Dans ve Gaffiti gösterileri eşlik ederken DJ NoFrost ve DJ Ruffkutz festivalin ritmini tutacak, hip hop severler seslerini yükseltecek.  (#SesimiziYükseltiyoruz)

Alanında öncü ve başarılı isimlerden oluşan Free Flow Festival  line-up’ı;
Big Daddy Kane, MC Lyte, Ghostface Killah, Malik Yusef, Killah Priest, Ege Çubukçu, Sayedar, Önder Şahin, Tahribad-ı İsyan ve  Ethnique Punch’tan oluşuyor.

Big Daddy Kane; Rap müziğin özellikle freestyle/doğaçlama alanında en yetenekli ve otorite sanatçılarından biri.  80’li yıllardan beri sosyal ve toplumsal sorunlara bazen ciddi bazen mizahi bir şekilde yaklaşan albüm ve parçalarıyla dikkat çekti ve Rap müziğin yaşayan efsanelerinden sayılıyor.

MC Lyte;  Beyaz Saray’da hip hop yapan ilk kadın sanatçı, söz yazarı, solist, DJ, tüm zamanların en üretken ve en saygın kadın Hip Hop sanatçısı olarak isim yaptı.
30 Eylül’de sahne alacak sanatçılardan bir diğeri de Amerikalı rapçi Ghostface Killah; hızlı flowları ve üzeri örtülü argolar barındıran duygusal bilinç akışı tekniğiyle yaptığı anlatımları ile hip hop kültüründe özel bir yere sahip ve tüm zamanların en başarılı rap topluluklarından biri olarak kabul gören Wu-Tang Clan’i temsilen ilk kez İstanbul’da Free Flow Festival sahnesinde olacak.

Chicago sokaklarının ve Hip Hop camiasının büyük saygı duyduğu bir sanatçı ve aktivist olan ve 6 Grammy ödüllü, yapımcı/şair kimliği ile de başarılı bir kariyere sahip Malik Yusef  de festival programında yer alıyor. Daha çok Spoken Word Poetry Slam (stand up doğaçlama şiir okuma) alanında ün yapmış olmasının yanı sıra,  Jay-Z, Kanye West, Beyonce, Common ve daha birçok ünlü sanatçıyla ortak projelere imza attı.
Amerikalı rapçi  Killah Priest ise, metaforlar içeren yoğun, ezoterik, manevi şarkı sözleri ile tanınır ve Wu-Tang ailesinin en çok albüm çıkartan üyelerinden biri olarak bilinir.

Free Flow Festival’de sahne alacak yerli sanatçılarımız;
Ege Çubukçu, özgür ve yenilikçi yaklaşımlarıyla, genel müzik bilgisi ve yapımcılık tecrübeleriyle bu kültürün Türkiye’deki en başarılı temsilcileri arasında yer alıyor

Sayedar ve Önder Şahin,  hem ayrı ayrı, hem de birlikte, Türkçe Rap dinleyicilerine yıllardır kaliteli yapımlarla ilham verici içerikler sunuyorlar. Saygıdeğer Amerikalı ve Avrupalı Hip Hop kültürü temsilcileri ile birlikte yaptıkları çalışmalarla da kendilerinden söz ettirdiler.

Tahribad-ı İsyan ise genç yaşlarına rağmen, müziklerinde sosyal ve toplumsal sorunlara ciddi ve gerçekçi bir şekilde yaklaşmakla kalmayıp, İstanbul’un Sulukule gibi kentsel dönüşüm problemleriyle boğuşan semtlerinde gençler için yaptıkları sanatsal proje ve aktivitelerle biliniyorlar.

Ayrıca, yeni nesil hip hop’un başarılı temsilcilerinden Ethnique Punch da  30 Eylül’de Free Flow Festival KüçükÇiftlik Park sahnesinde olacak. DJ NoFrost, DJ Ruffkutz ve İstanbul Crew festivalin ritmini kesintisiz devam ettirecekler.

Free Flow Festival’de, müziğin yanı sıra Hip Hop kültürünün sokakta gelişen sanat ve eğlence biçimlerine de yer veriliyor: 30 Eylül Cumartesi günü saat 14.00’te kapılarını açacak olan Free Flow Festival’de, Turbo ismiyle bildiğimiz ünlü graffiti sanatçımız Tunç Dindaş ve sanatçı arkadaşı performansları ile festivale renk katacaklar. Sokakta doğan ve tüm dünyaya yayılan break dans gösterileri de festivalde yer alıyor. Alanında yetenekli ve başarılı break dansçılarımız festival katılımcılarına görsel bir şölen yaşatacaklar.

Free Fow Festival katılımcıları, mcing, djing, freestyle, breakin ve graffiti gibi hip hop kültürü unsurlarını birebir yaşama fırsatı bulacaklar, sahnesiyle ve etkinlikleriyle hip hop kültürünün eğlenceli ve bir o kadar eğitici özeliklerine tanık olacaklar.

Free Flow Festival:  

Hip Hop Kültürü’nü Türkiye’ye tanıtmak, kültürün elementlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak ve dinleyicilerine kaliteli müzik içerikleri sunmak için yola çıkan Future Memories Network’un radyo kuruluşu Flow Radyo  www.flowradyo.com )  tarafından düzenlenen Free Flow Festival, Türkiye ve Amerika’daki Hip Hop kültürlerinin etkileşimi, iletişimi ve iş birliği için ortak bir platform oluşturmayı amaçlıyor. Free Flow Festival, Türkiye’de Uluslararası Hip Hop Kültürü’nün ortak sesi olarak barış, sevgi, anlayış ve eğlenmeyi teşvik ederken herkes için endişe kaynağı olan küresel konularda çözümler üretilmesi yönündeki çalışmalara ilham kaynağı olmayı, ekolojiden insan haklarına kadar tüm dünyada azınlıkta kalanların, mücadelenin ve dayanışmanın çoğalan sesini duyurmayı amaçlayan bir “edutainment” -eğitici ve eğlendirici içerikte-  etkinlik olarak hazırlandı.  www.freeflowfest.com

Festival Direktörü  MEHMET EMCED HAMMAŞ :
2010’da ABD’den İstanbul’a dönen Mehmet Emced Hammaş, Future Memories Network Yayıncılık şirketi ve Flow Radyo kurucusu ve yönetmenidir.  Emced, ilk eğitimini Avrupa’da aldı,  1995 yılında ABD’ye taşındıktan sonra Boston Üniversitesi’nde Ekonomi okudu, Chicago’da Illinois Üniversitesi’nde MBA derecesini aldı. Kariyerine ABD’de, iş iletişimi ve etkinlik yönetimi alanında dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan ICM Group / Marcus Evans’da başladı. Tribune şirketi olan CareerBuilder.com’a danışmanlık yaptı. Emced, 2006 yılında Chicago’da bir prodüksiyon şirketi olan  2020 Multimedia Inc.’i kurdu. ABD’deki yerel ve ulusal kanallarında yayınlanan  “Business as Usual: The Exploitation of Hip Hop” adlı belgesel bir film yaptı.

Free Flow Festival’in biletleri Biletix’te satışa sunuluyor. Bilet fiyatları, Normal Ayakta 100TL ve katılımcılara favori sanatçısıyla birebir tanışma fırsatı sunan Meet & Greet biletleri 400TL olarak belirlendi. http://www.biletix.com/etkinlik/UQP01/TURKIYE/tr

Tarih: 30 Eylül 2017, Cumartesi  Saat   14.00 – 00.00

Yer: KüçükÇiftlik Park (Harbiye Mh. Kadırgalar Yokuşu No:4, Maçka, İstanbul)

Bilgi İçin:  Handan Terzioğlu / 0532 626 63 35 /  handan@marjinpr.com

Hip Hop müziğin dünyaca ünlü ustaları ile Türkiye’deki temsilcileri ve Hip Hop severler 30 Eylül 2017’de İstanbul KüçükÇiftlik Park’ta Türkiye’nin ilk Uluslararası Hip Hop Kültürü festivali olan Free Flow Festival’de buluşmaya hazırlanırken festival direktörü Mehmet Emced Hammas sorularımızı yanıtladı:

Ülkemizde uluslararası düzeyde Hip Hop kültür festivali daha önce yapılmamıştı, ilk olarak siz gerçekleştiriyorsunuz. Böyle bir festival gerçekleştirme fikri nasıl doğdu?
Hip Hop ve Rap ile tanışmam 90’lı yılların ortalarıydı, ve sadece bir dinleyiciydim. 2004 yılında Chicago’da Illinois Üniversitesi’nde MBA derecemi Hip Hop Kültürü’nün sürdürülebilirliği ve pazarlanması üzerine yaptığım araştırma ile aldım. Bu sebeple hem sokakta hip hop kültürü içinde yaşayanlarla hem de ekonomik, sosyal ve çevresel sorunları dile getiren sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışma imkânım oldu.  Türkiye’ye döndükten sonra Future Memories Network Yayıncılık olarak Flow Radyo’u kurduk; Hip Hop Kültürü’nü Türkiye’ye tanıtmayı, kültürün elementlerinin sürdürülebilirliğini sağlamayı, kaliteli müzik ve içerik sunmayı, Türkiye ve Amerika’daki Hip Hop kültürlerinin etkileşimi, iletişimi ve iş birliği için ortak bir platform oluşturmayı amaçladık. Türkiye’de Uluslararası Hip Hop Kültürü’nün ortak sesi olarak barış, sevgi, anlayış ve eğlenmeyi teşvik ederken hepimiz için endişe kaynağı olan küresel konularda çözümler üretilmesi yönündeki çalışmalara ilham kaynağı olmayı, ekolojiden insan haklarına kadar tüm dünyada azınlıkta kalanların, mücadelenin ve dayanışmanın çoğalan sesini duyurmayı amaçlayan bir “edutainment” -eğitici ve eğlendirici içerikte-  bir etkinlik projesi  gerçekleştirmek istedik ve Free Flow Festival fikri böylece doğdu.

Free Flow Festival neleri içeriyor kısaca bahseder misiniz? 30 Eylül KüçükÇiftlik Park’ta neler olacak?
Hip Hop müziğin dünyaca ünlü ustaları ile Türkiye’deki temsilcileri ve Hip Hop severler  İstanbul’da Türkiye’nin ilk Uluslararası Hip Hop Kültürü festivali olan Free Flow Festival’de buluşacaklar. Gündüzden geceye devam edecek olan bu keyifli saatlerde, Hip Hop müziğinin önde gelen Türk ve Amerikalı isimleri sahne alacak. Hip Hop Kültürü’nün Amerikadaki en saygın ve köklü Rap temsilcilerine, İstanbul’un önde gelen Break Dans ve Graffiti sanatçıları eşlik edecek. Ayrıca, Türk DJ’lerin performansları da festivalin ritmini tutacak.

Festivalde yer alacak olan Amerikalı MC’ler hakkında daha spesifik olarak bilgi verebilir misiniz? Sanatçıları seçerken hangi kriterlere dikkat ettiniz? Türk Hip Hop Kültürü temsilcileri için de aynı soruyu yanıtlar mısınız?
Festival Line-up’ında, alanında öncü ve başarılı isimlere yer verdik:
Big Daddy Kane, Rap müziğin özellikle freestyle/doğaçlama alanında en yetenekli ve otorite sanatçılarından biri olarak kabul edilir. 80’li yıllardan beri sosyal ve toplumsal sorunlara bazen ciddi bazen mizahi bir şekilde yaklaşan albüm ve parçalarıyla bilinir, Rap müziğin yaşayan efsanelerinden biridir.  MC Lyte,  Beyaz Saray’da hip hop yapan ilk kadın sanatçı, söz yazarı, solist, DJ, tüm zamanların en üretken ve en saygın kadın Hip Hop sanatçısı olarak bilinir.  30 Eylül’de sahne alacak sanatçılardan biri olan Amerikalı rapçi Ghostface Killah, hızlı flowları ve üzeri örtülü argolar barındıran duygusal bilinç akışı tekniğiyle yaptığı anlatımları ile dikkat çeken, tüm zamanların en başarılı rap topluluklarından biri olarak kabul gören Wu-Tang Clan’i temsilen festivalde yerini alacak.  Festival programında yer alan 6 Grammy ödüllü  yapımcı/şair Malik Yusef ise, daha çok Spoken Word Poetry Slam (stand up doğaçlama şiir okuma) alanında ün yapmış olmasına rağmen,  Jay-Z, Kanye West, Beyonce, Common ve daha bir çok ünlü sanatçıyla ortak projelere imza atmıştır. Chicago sokaklarının ve Hip Hop  camiasının büyük saygı duyduğu bir santçı ve aktivisttir. Amerikalı rapçi  Killah Priest ise, metaforlar içeren yoğun, esoterik, manevi şarkı sözleri ile tanınır ve Wu-Tang ailesinin en çok albüm çıkartan üyelerinden biri olarak bilinir.  Türk sanatçılarının seçiminde de aynı hassasiyetlerle hareket ettik.  Ege Çubukçu, özgür ve yenilikçi yaklaşımlarıyla, genel müzik bigisi ve yapımcılık tecrübeleriyle bu kültürün Türkiye’deki en başarılı temsilcileri arasında yer alıyor.  Önder Şahin ve Sayedar,  hem ayrı ayrı, hem de birlikte, Türkçe Rap dinleyicilerine yıllardır kaliteli yapım ve ilham verici içerklerler sunmaya devam ediyorlar. Geçmişlerinde saygıdeğer Amerikalı ve Avrupalı Hip Hop kültürü temsilcileri ile yaptıkları çalışmalar var.  Tahribad-ı İsyan ise genç yaşlarına rağmen, müziklerinde sosyal ve toplumsal sorunlara ciddi ve gerçekçi bir şekilde yaklaşmakla kalmayıp, İstanbul’un Sulukule gibi kentsel dönüşüm problemleriyle boğuşan semtlerinde gençler için yaptıkları sanatsal proje ve aktivitelerle biliniyorlar.

Festivaldeki diğer etkinlikler hakkında da bilgi verebilir misiniz?
Free Flow Festival’de müziğin yanı sıra Hip Hop kültürünün sokakta gelişen sanat ve eğlence biçimlerine de yer vereceğiz.  30 Eylül Cumartesi günü KüçükÇiftlik Park’ta, Turbo adıyla ünlenmiş, uluslararası alanda da ülkemizi başarıyla temsil eden ünlü graffiti sanatçımız Tunç Dindaş ve tanınmış diğer graffiticiler Shione, Mr. Besk, Snok, Outcry, ve Smone performansları ile festivale renk katacaklar. Sokakta doğan ve tüm dünyaya yayılan break dans gösterilerine de yer verdik. Alanında yetenekli ve başarılı break dans sanatçılarımız festivalde bizlerle olacaklar ve katılımcılara görsel bir şölen yaşatacaklar.

Festivale katılmak isteyenler biletleri nereden alacak? Bilet fiyatları nedir?
Festival biletleri Biletix web sitesi ve satış noktalarından temin edilebilir. Festival günü etkinlik girişinde bilet satışının yapılacağı bir Biletix satış noktası bulunacak. Biletlerini online olarak satın alan katılımcılarımız ise aldıkları biletleri bu noktada bastırabilirler. Bilet fiyatları Normal Ayakta kategorisi için 100TL ve Meet & Greet biletleri için ise 400TL.

Festivale gelecek olanlara bir mesajınız var mı?  Ve henüz bilet almamış olanlar neden bu festivali tercih etmeliler özellikler?
Öncelikle Türkiye’de ilk kez Hip Hop’un tüm elementlerini içinde barındıran uluslararası bir Hip Hop Kültürü organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Bu bakımdan Free Flow Festival birçok ilki içinde barındıran bir festival olacak. Türkiye’de daha önce hiç sahne almamış çok önemli ve saygın Hip Hop sanatçıları festivalimizde sahne alacaklar. “Büyük Buluşma” dememizin sebebi de tam olarak bu. Birçok büyük sanatçı aynı sahnede bir araya gelecek. Festivale gelen katılımcılara unutulmaz bir Hip Hop deneyimi yaşatmak istiyoruz. Bunun için gerekli olan her şeyi düşündük. “Neden Türkiye’de yurt dışındakiler gibi bir Hip Hop organizasyonu yapılmıyor?” diye üzülenler için Free Flow Festival en doğru yer. Tüm katılımcılarımız 30 Eylül’de kaliteli müzik ve kaliteli eğlencenin tadını çıkaracaklar.

Amerika’dan gelecek olan MC’ler festival dışında başka platformlarda performans gösterecekler mi yoksa onları sadece FFF’de mi izleyebileceğiz? 
Amerika’dan gelen sanatçılarımız sadece Free Flow Festival’de sahne alacaklar.

Hip Hop kültürü ile ilgili başka projeleriniz var mı?  Özelde festival, genelde Flow Radyo çerçevesinde ileriye dönük projelerinizden bahsedebilir misiniz?  FFF her yıl gerçekleştirilecek mi?  
İlerleyen süreçlerde Flow Radyo çatısı altında Hip Hop Kültürü’nü ve bu kültüre ait prensipleri tanıtmaya yönelik çalışmalarımız devam edecek. Free Flow Festival’i her sene düzenlemeyi planlıyoruz. Free Flow Festival’de Hip Hop Kültürü kapsamında hepimizin ortak sesini temsil eden bir festival gerçekleştiriyoruz. Uzun vadede, birlikte sesimizi yükseltmemize, ortak mesellerimizi dile getirmemize, aynı zamanda da kaliteli müzik ve kaliteli eğlence sunmamıza olanak sağlayacak bir platform olmayı hedefliyoruz. Tema spesifik müzik albümleri yapımcılığı ile ilgili planlarımız da mevcut. Kısa vadede ise üniversite kampüslerinde müzik yapımı, içeriği ve pazarlaması gibi konularda workshoplar düzenlemeye yönelik çalışmalarımız var. Önümüzdeki süreçte yapılacak projeler ve workshoplar için bir temel oluşturmuş olacağız. Bu etkinliklerin de duyuruları yapılacak. Sene içinde ufak venülerde sürpriz yabancı MC’leri ağırlamaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz.

 

Emced Hammas kimdir?
2010’da ABD’den İstanbul’a dönen Mehmet Emced Hammaş, Future Memories Network Yayıncılık şirketi ve Flow Radyo kurucusu ve yönetmenidir.
Emced, ilk eğitimini Avrupa’da aldı,  1995 yılında ABD’ye taşındıktan sonra, Boston Üniversitesi’nde Ekonomi okudu, Chicago’da Illinois Üniversitesi’nde MBA derecesini aldı. Kariyerine ABD’de, iş iletişimi ve etkinlik yönetimi alanında dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan  ICM Group / Marcus Evans’da başladı. Tribune şirketi olan CareerBuilder.com’a danışmanlık yaptı. Emced, 2006 yılında Chicago’da prodüksiyon şirketi  2020 Multimedia Inc.’i kurdu. ABD’deki yerel ve ulusal kanallarında yayınlanan  “Business as Usual: The Exploitation of Hip Hop” adlı belgesel filmini üretti.