New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)

[ MC Lyte ]

Beyaz Saray’da hip hop yapan ilk kadın sanatçı, söz yazarı, solist, DJ, tüm zamanların en üretken ve en saygın kadın Hip Hop sanatçılarından biri.

Brooklyn’li MC Lyte henüz 17 yaşındayken ilk albümü “Lyte As A Rock” ile sahnelerde yer almaya başlamıştır. Kariyerinin başlarında farklı ve unutulmaz sesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran sanatçı, o zamandan beri elde ettiği sayısız başarılar sayesinde bir Hip Hop Efsanesi haline gelmiştir.

MC Lyte

MC Lyte, hiç yapılmamış olanları yapmaya cesaret ederek sektör içinde ilklerin başını çekmiş ve gelecekteki kadın hip hop sanatçılarına da sayısız kapı açmıştır. Beyaz Saray’da hip hop yapan ilk kadın sanatçı, söz yazarı, solist ve DJ, tüm zamanların en üretken ve en saygın kadın hip hop sanatçılarından MC Lyte, bir Grammy Organizasyonu olan Recording Academy’nin Los Angeles Bölüm Başkanı olarak görev yapan ilk Afro-Amerikalı kadındır.

Bir Grammy Ödülü için aday gösterilen ve New York’ta bulunan ünlü Carnegie Hall’da sahne alan ilk solo kadın rap sanatçısı olan MC Lyte, RIAA sertifikalı Altın Albüm sahibidir. Sanatçı, yine ilklerin başını çekerek, 2006’da VH-1’dan Hip Hop Onur Ödülü alan ilk solo kadın rap sanatçısı olmuştur.

MC Lyte hip hop aşkıyla çıtayı yükseltmeye, müzikal olarak kendini sürekli yeniden keşfetmeye ve hayran kitlesini genişletmeye devam ediyor.